Zestawienie najładniejszych polskich blogów to ranking przygotowywany przeze mnie już od trzech lat i z roku na rok obserwuję coraz wyższy poziom designu rodzimych serwisów. Sprawdźcie co umieściłem w nim tym razem.

Zanim przejdę do części właściwej: przypomnę zasady i przedstawię Wam zmiany w nich. Po pierwsze: na poniższej liście nie znajdziecie kupionych i nietkniętych, gotowych theme. Nie chodzi o to, żeby wyróżniać kogoś za umiejętność zainstalowania skórki. Liczą się więc projekty wykonane samodzielnie, na indywidualne zamówienie, albo skórki zmienione na tyle, że tylko nieznacznie przypominają pierwowzory.

Jeśli chodzi o zmiany: w tym roku postanowiłem wyróżniać blogi względnie regularnie prowadzone. Nie jest to ciągle ranking popularności, ale nie chodzi też o to, żeby pojawiły się w nim serwisy nieaktualizowane i będące sztuką dla sztuki.

Wziąłem również pod uwagę treść blogów - a konkretnie sposób jej prezentacji. To, żeby zdjęcia na blogu były odpowiednio obrobione a teksty odpowiednio sformatowane jest tak samo istotną częścią jego odbioru jak sam layout.

Kończąc ten krótki wstęp: dziękuję wszystkim, którzy podrzucali swoje propozycje do rankingu w komentarzach i newsletterze. Miałem przez Was całą masę blogów do przejrzenia, ale warto było :) Tyle jeżeli chodzi o szczegóły, zapraszam Was do tegorocznego zestawienia.

Miejsce 1: Podróżniccy

W zeszłorocznym zestawieniu byli obecni jeszcze z poprzednim layoutem, w tym roku rozłożyli niemal całą konkurencję na łopatki. Jeden z niewielu blogów, który dobrze realizuje trend wykorzystania dużych fotografii.

Zdjęcia są świetnej jakości i odpowiednio dobrane, tak, że tytuły nie są nieczytelne. Kolorystyka: spójna i świetnie dopasowana.

W zasadzie trudno tu znaleźć szczegół, który nie jest perfekcyjnie dopieszczony i bez żadnych wątpliwości ogłaszam niniejszym blog Ani i Jakuba najładniejszym w mijającym roku. Duże brawa, chapeau basy i tak dalej.

Zobacz blog

Miejsce 2: Kotlet.tv

Do ostatniego momentu walczył o pierwsze miejsce z Podróżnickimi - zdecydowały naprawdę drobne szczegóły i mikroskopijne braki. Na tyle niewielkie, że możecie traktować Kotlet.tv jako zwycięzcę na równi z nimi.

Po raz kolejny: spójna kolorystyka, dobra typografia, świetne zdjęcia. Pełno tu treści a jednocześnie wszystko wygląda czytelnie i przyjaźnie.

Zobacz blog

Miejsce 3: MovieMAG

Świeżynka w zestawieniu i od razu bardzo wysoko. Czytelny, dopracowany layout, spójna kolorystyka i typografia, świetny dobór zdjęć i grafik.

Zobacz blog

Miejsce 4: Mamy Gadżety

Odświeżony całkiem niedawno blog Marysi Góreckiej przyciąga specyficznym podejściem do tematu rodzicielstwa i równie oryginalnym designem. Wszystko tutaj jest przemyślane, dopasowane i dopieszczone.

Zobacz blog

Miejsce 5: Cook it lean

To niby też blog kulinarny, ale jeśli chodzi o stylistykę i klimat: zupełnie inny niż Kotlet. Tamten projekt przerodził się praktycznie w wortal tematyczny, tutaj postawiono na prostotę i minimalizm. Wszystko jest tu przepięknie dopieszczone, co do piksela w ikonce, a całość zdobią świetne zdjęcia.

Zobacz blog

Miejsce 6: Antyweb

Tej wielkości serwis z tak dużą ilością treści to nie jest coś, co można łatwo zapakować w przyjemny layout. Powiedziałbym, że mało komu się udaje. Antyweb od dłuższego czasu robi to znacznie lepiej niż inni, łącząc oryginalną, charakterystyczną stylistykę z wygodą użytkowania i masą przyciągających oko obrazów.

Zobacz blog

Miejsce 7: Halo Ziemia

Ptaszki ćwierkają, że ten design wkrótce się zmieni i długo nie nacieszymy nim oka: miejmy nadzieję, że w zamian dostaniemy coś jeszcze lepszego. Póki co możemy oglądać przedstawiciela niemal skrajnego minimalizmu, jednocześnie ekstremalnie przyjemnego w czytaniu i ozdobionego świetnej jakości fotografiami.

Zobacz blog

Miejsce 8: Klosinski.net

Blog, który czyta się z przyjemnością dzięki dopieszczonej typografii i świetnemu połączeniu minimalizmu z dobrze dobranymi zdjęciami. Zresztą Jacek to stały gość tego rankingu i jego obecność tutaj nie powinna nikogo dziwić.

Zobacz blog

Miejsce 9: Mr Vintage

Dwa lata temu numer jeden, dziś ten design nieco się zestarzał, ale nadal daje radę. To nie jest tak, że stał się gorszy - po prostu inne stały się lepsze. Tak czy siak: Mr Vintage to ciągle wzór jeśli chodzi o elegancję czy spójny dobór kolorów. Mam w tej chwili na myśli blog, nie ubrania.

W tym wypadku również wróbelki ćwierkają o nowym rozdaniu, ale ja tam nic nie wiem.

Zobacz blog

Miejsce 10: Szarmant

Rzutem na taśmę po ostatnim redesignie do rankingu trafia również Szarmant, czyli blog Romana Zaczkiewicza. Elegancki, stylowy, spójny stylistycznie i kolorystycznie. Świetnie wygląda na telefonach.

Mógłby być nieco wyżej, ale jeszcze pachnący świeżością layout cierpi na kilka problemów wieku dziecięcego - z tego co wiem mają być poprawione, więc obserwujcie go w najbliższych miesiącach.

Zobacz blog

Co dalej?

Tyle jeśli chodzi o główną dziesiątkę - zachęcam Was do zajrzenia na te dziesięć blogów. Na koniec - jak zwykle - pozycje, które do samego rankingu nie trafiły, ale warto je obserwować i na nie zajrzeć. Większość nie znalazła się w zestawieniu bo brakuje im dopieszczenia jakichś elementów (np. jakość zdjęć jest bardzo słaba albo typografia kuleje), ale zajrzyjcie na nie po więcej inspiracji: Paulina Basta, Buduar Sztukmistrzyni, Więcej Luzu, They Call Me Magenta, Kuchnia Bazylii.

No i... to tyle ode mnie w tym roku. Komentarz? Ładnych blogów ciągle jest mało. Rośnie tak naprawdę poziom tej niewielkiej grupy, która dobrze sobie radzi, ale cała reszta to mało oryginalna, powtarzalna, niedopracowana masa. Jeśli chodzi o design to blogosfera wymaga jeszcze sporo edukacji.

Tak czy siak: lista powyżej to jasne przykłady stron, na których warto zawiesić oko i którymi warto się inspirować. Nie pozostaje mi nic innego niż życzyć Wam powodzenia w projektowaniu i żebyśmy zobaczyli się za rok... może z nieco dłuższą listą? :) Komentarze są Wasze.

Skomentuj ranking

Miło, że wpadliście!

Naprawdę się cieszę, że tu jesteście, ja po prostu mam taką twarz. Nazywam się Paweł Opydo i jestem autorem tego bloga. Od września 2014 to moje główne źródło utrzymania i sposób na życie. Poza czytaniem mnie tutaj możecie oglądać mnie na YouTube i słuchać mojego podcastu.

Jeśli klikniecie te trzy kreseczki w lewym górnym rogu strony, znajdziecie linki do innych rzeczy, które robię, np. Snapchata, Instagrama czy Reading List – mojej listy polecanych blogów.

Mój fanpage

Fanpage to nie tylko informacje o nowych tekstach na blogu, ale też moje wideo, krótkie przemyślenia i przede wszystkim zdjęcia moich kotów.

Kontakt i reklama

Informacje na mój temat, statystyki bloga i formy współpracy z markami. Jeśli jesteś nią zainteresowany, skieruj się właśnie tu.
Partnerzy technologiczni:
img
img
img